UYARIYORUZ!

ATM’lerden Euro – Dolar Çekilebilir Mi?

Bankalar müşterilerinin hizmetine sunduğu en önemli makinalardan birisi Atm’lerden dolar ya da euro çekilebilir mi sizler için araştırdık. Şubeye gitmeden, bir alışveriş merkezinin önünde ya da bir dinlenme tesisinde, uygun bir durak yakınında veya herhangi bir yerde mutlaka önemli bankaların ATM’erini görmüşsünüzdür. İşlemleri hızlandırmak amacıyla bankaların sunduğu bu hizmeti değerlendirmek amacıyla vatandaşlar para yatırıp para çekilmektedir.

TL yatırıp çekmek de herhangi bir sıkıntı yoktur, fakat son zamanlarda döviz kullanımı oldukça arttı. Özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşların yaz döneminde veya tatil amaçlı geldiği zaman bankaların ATM’lerinden döviz çekme şansı var mı yok mu?

Evet, Türkiye’deki bütün bankaların ATM’lerinden euro ya da dolar çekme imkanı maalesef yoktur. Ancak bazı önemli bankalar bu fırsatı tüketicilerin hizmetine sunulmuştur.

ATM ‘lerinden döviz çekilebilen bankalar

ATM’lerinden döviz çekme, yatırma imkanı bankalardan bazıları şunlardır; HSBC Bank, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, VakıfBank… Şimdilik bizim bildiğimiz ATM ‘lerinden döviz çekilebilen bankalar bunlar. Başka bankalar da bu imkanı veriyor olabilir.

ATM’lerden Euro ya da Dolar Çekilebilir Mi?

ATM ‘lerinden döviz çekilebilen bankaları tek tek inceleyelim.

Türk Ekonomi Bankası

Kısa adı TEB, ATM’lerinden döviz çekme yatırma imkanımız bulunmaktadır. Mevcut hesabınızın TL limiti oranında ister Euro, ister Amerikan Doları yada İngiliz Sterlini çekebilirsiniz veya yatırabilirsiniz.

Döviz çekmek ya da yatırabilmek için Türk Ekonomi Bankası’nın internet şubesinden banka kartınıza döviz hesabı tanımlatmak şartı aranmaktadır.

HSBC Bank

Türk Lirası, dolar ve euro işareti bulunan ATM’lerinden mevcut TL limitiniz kadar İngiliz sterlini, Euro ya da Amerikan doları çekmenize fırsat vermektedir.

Garanti Bankası

Bazı ATM’leri döviz çekimine izin vermektedir. Bütün ATM’ler bu özelliğe sahip değildir. Paramatik adı verilen ATM’ler aracılığı ile döviz çekme desteklenmektedir. Bu durumu anlamak için kullanmak istediğiniz Atv’nin önümde zaten döviz işaretlerinin sembolleri bulunmaktadır. Bu semboller varsa oradan döviz çekebilirsiniz.

VakıfBank

Günlük alt limit olarak 50 dolar, üst limit olarak ise 1000 dolar ve euro çekme imkanı vermektedir. Vakıfbank ATM’lerinden bu konu ile ilgili gerekli sembolleri görebilirsiniz.

Kısaca hangi bankaların ATM’lerinden döviz çekilebilir açıklamaya çalıştık. Elbette sadece bu bankaların ATM’lerinden döviz çekme ve yatırma imkanı yoktur. Başka bankaların da bu fırsatı verdiğini tahmin ediyoruz. Şimdilik bizim yaptığımız araştırmalara göre bu bankalar müşterilerine ATM’lerden Euro ya da dolar çekme imkanı vermektedir. Türkiye’de yaşayan vatandaşlar da bu hizmetlerden yararlanmak için bankaların ATM’lerin özelliklerini bilmelerinde fayda var.

Bir önceki yazımız olan Cazibesini Kaybetmeyen Meslekler başlıklı makalemizde geleceğin popüler meslekleri, Popülaritesini yitirmeyen meslekler ve popüler meslekler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?