UYARIYORUZ!

Bilginin Gücü; Danışmanlık İşi

Alanında uzmanlaşmış kişilerden bilgi almak isteyenler giderek çoğalmaktadır. İnsanlar şunu anlamıştır ki;  “Akıl akıldan üstündür.” Danışmanlık işi yaparak profesyonelce destek veren kişi ve kuruluşlardan yardım almak zorunlu hale gelmiştir.

Herkesin her şeyi bilemeyeceği artık açık. Dolayısıyla uzman kişilerden fikir almak bilgi edinmek profesyonelce çalışmak, hem para kazanma hem de kurumsal bir yapıya bölünmesinden elzemdir Danışmanlık işi geçmiş dönemlerde de vardı ancak gönüllülük esasına dayanırdı ve para kazanma fikri hiçbir zaman danışmanlık hizmeti veren kişinin ve alanların aklımdan bile geçmezdi. Oysa günümüzde durum farklı bir hal aldı. Sebebi de bilginin gücü danışmanlık işi ile orantılı hale geldi. Yani eğer bilgili iseniz herhangi bir konuda fikir sahibi iseniz bundan  kazanabilirsiniz.  Hele hele bir işletme fikri ya da hizmet alımı ile ilgili danışmanlık gerekiyorsa firmalar ya da bireyler işin uzmanı olan kişilerden mutlaka danışmanlık hizmeti almak istemektedir.

Peki kimler danışmanlık yaparak para kazanabilir? Danışmanlık işinden yol bulmak için ne yapmak gerekir?  Danışman olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir? Nasıl danışmanlık yapılır, sizlere kısaca özetleyelim. Adı üstünde “danışman” yani kendisine güvenilen, bilgisinden istifade edilmek amacıyla soru sorulan, bilgi edinmek amacıyla başvurulan kişidir. Her meslekte her branşta işinin erbabı olan kişiler mutlaka vardır.  Her insan her konuda bilgi sahibi olamaz. Eğer böyle bir düşünce varsa kökünden yanlıştır.

Yeni bir sektöre atılacaksınız ve iş kurmak istiyorsunuz. Bunun için bu yeni iş ya da  sektör ve çalışma kuralları artıları eksileri için, işi bilen kişiden bilgi almanız gerekir. Dolayısıyla danışmanlık işi yapan profesyonellere başvurmanız şarttır.

Danışman olmak için kendiniz de hangi özelliklerin mevcut olduğunu, hangi konularda bilgi sahibi olduğunuzu araştırınız. Bunun için kendinizi sorgulayın. Hiçbir bilgiyi küçümsemeyin.  Çünkü her alanda her bilgiye ihtiyaç olabilir.

Danışmanlık İşi

İnsanlar farklı sektörler araştırmaktadır. Özellikle el değmemiş,  kimsenin duymadığı, özgün diyebileceğiniz ya da “butik” olarak adlandırdığımız sektörler en çok ilgi gören danışmanlık alanları arasına girmektedir. Bunu şu amaçla söylüyoruz. Danışmanlık işinden para kazanmak istiyorsanız kimsenin düşünemediği farklı sektörler hakkında kendinizi geliştirin. Bu konularda danışmanlık yapın.

Kimler danışmanlık yapabilir?  Her önüne gelen “Ben danışmanlık yapabilirim, ben de danışmanlık işinde kendimi aşmak istiyorum” diyemez. Danışman olmak için analitik düşünebilen, farklı bakış açısına sahip, çözüm odaklı kişiler olması gerekir. Zorluklar karşısında farklı çıkış yolları önerilen kişiler danışmanlık yapmak için en ideal insanlardır.

Farklı danışmanlık türleri olduğunu tekrar hatırlatalım. Örneğin, spor danışmanlığı, sanat danışmanlığı, sağlık danışmanı, psikolojik danışman, beslenme danışmanı, meslek danışmanı, evlilik danışmanlığı gibi farklı branşlar olduğunu hatırlatalım. Kendinizi hangi alanda yeterli görüyorsanız siz de bu sektöre yönelebilirsiniz. Böylece bilginizin gücünden faydalanarak danışmanlık işi sayesinde kazanabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız danışmanlık türleri sizler için birkaç örnek olarak verilmiştir. Müzik danışmanlığı,  trafik danışmanları, meslek seçimi ile ilgili danışmanlık gibi farklı türlerde kendinizi geliştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Seyyar Galericilik Yapmak başlıklı makalemizde 2. el araba alım satımı nasıl yapılır ve İkinci el araçlarda alım satım işi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?