UYARIYORUZ!

Catering Firması Açmak

Çalışma hayatının düzenli bir hal almasıyla işletme sahipleri çalışan personeline yiyecek içecek ihtiyacını gidermek için catering firmaları ile anlaşmak zorundadır. Buradan hareketle para kazanma düşüncesi olan insanlara son zamanlarda yoğun ilgi gören catering firması açarak müteşebbis olan düşüncesi hakkında bilgilendirme yapıyoruz. Yabancı dilden geçme yeme-içme hizmetleri anlamına gelen catering oldukça ilgi görmeye başladı.

İster istemez yemeği ihtiyacının giderilmesi amacıyla özellikle büyük şehirlerde fabrikalar, kurumsal firmalar personelin yeme ihtiyacını gidermek için cataring firmalarıyla anlaşıyor. Ülkemizde 80’lerden sonra hızlı bir şekilde hayatımıza giren toplu yemek firmaları hızlı bir şekilde yerini aldı toplu yemek anlamında kullanılan bu işletmecilik para kazanma düşüncesindeki girişimcilere önemli miktarda gelir sağlamaktadır. Önceleri yoğun ilgi gören catering firması son zamanlarda yerini toplu yemek firması olarak kullanılmaya başladı.

Bu işi genelde büyük firmalar yapmakta. Türkiye’de önemli firmalar bu sektöre el atmış. İstanbul başta olmak üzere büyük catering firmaları insanların yeni ihtiyaçlarını gidermek için hizmetlerine devam etmektedir. Ancak ihtiyaç hiçbir zaman bitmez. Sizlere de catering firması zenginlik dopingi yakalayabilirsiniz.

Unutulmaması gereken en önemli noktalardan birisi insanların yeme içme ihtiyaçları hiçbir zaman bitmez. Buradan yola çıkarak yeme-içme üzerine kurulacak her türlü işletme girişimcilere itibar kazandırır, zarar ettirmez.

Catering firmaları sadece fabrikalarda firmalarda işletmelerde çalışan kişilerin yeme ihtiyacı için kurulmaz. Aynı zamanda büyük organizasyonlarda da yeme-içme ihtiyacını gidermek için çalışma yapar.  Örneğin düğün organizasyonlarında açılışlarda kutlamalarda özel davetlerde bu organlar tercih edilmektedir.

Catering firması nasıl açılır diye merak ediyorsanız özetleyelim. Belediyeden gerekli formları doldurarak müracaat etmeniz gerekmektedir. Vergi Dairesine başvuru yaparak vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. Sonrasında işletmenizi bütün prosedürleri tamamlayıp açtıktan sonra yiyecek içeceklerin fiyatlarının belirlenmesi gerekir. Yiyecek içeceklerin ilgili birimlerin muayenelerin için her zaman sağlıklı olması hazır olması gerekir.  Kendinize uygun bir muhasebeci tutarak sizin gelir gider hesabınızı yapması şarttır.

Elbette yiyecek içeceklerin taşınması için yeterli sayıda araca ihtiyacınız vardır. Aynı zamanda yeme içmede kullanılan her türlü araç gereç satın alınması şarttır.  Bütün işlemlerin görülmesi için personelinizin olması gerekir. Yemeklerin taşınması açısından servis elemanına  kadar her türlü personelin yeterli sayıda hesabı yapılmalıdır. Catering firması açmak için gerekli çalışmalar.

Catering firması açmak için

Bu işe başlamadan önce gıda tedarikçisi yapan kişilerle tanışın.  Konu hakkında bilgi alın. Başlangıçta küçük işletmelerle çalışacağınız için kendinizi gelecekte büyük firmaları tanıtmak için girişimlerde bulunun.  Yemeklerde kullanacağınız meyve ve sebzeleri doğrudan üretici de alarak hem taze hem de ucuz ama ne dersiniz?

Firmanızın bilinirliğinin artırmak için reklam ve pazarlama çalışmalarına ağırlık vermeniz gerekmektedir. Bunun için başlangıçta gerekirse el ilanları dağıtabilirsiniz.  Aynı zamanda dijital medya yüzünden faydalanarak İnternette reklam verebilirsiniz. Her türlü açılışlar için ziyafetler için yemek temin edeceğinizi belirten tanıtım broşürleri hazırlayarak her yerde paylaşmanızı fırsatları değerlendirmenizi hatırlatırız. Catering  firması  düşüncesi güzel ancak oldukça zahmetli olduğunu peşinen hatırlatmakta fayda var.

Bir önceki yazımız olan Seyyar Galericilik Yapmak başlıklı makalemizde 2. el araba alım satımı nasıl yapılır ve İkinci el araçlarda alım satım işi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?