UYARIYORUZ!

Seyyar gıda satışı yapmak

Sermayesi çok düşük bir iş fikri arayanlara seyyar satıcılık yaparak gelir elde etme yöntemleri  fikirini önereceğiz. İster üç tekerlekli bir araba üzerinde, isterseniz dört tekerlekli bir kamyonet arkasında seyyar gıda satıcılığı olanağı yakalayabilirsiniz. Peki bu iş nasıl yapılır, kimler yapabilir, ne kadar gelir elde edebilirsiniz?

Evet bunu yapmak için öncelikle insanlarla iletişimi güçlü olan insanlar gerekir. Çünkü sabahtan akşama kadar farklı bölgelerde, araba arkasında veya seyyar araba üzerinde köfte, pilav, mısır kestane ve benzeri gıdalar satmak her babayiğidin harcı değildir.

Seyyar satıcılık yapabilmek için biraz cesur olmak gerektiğini de unutmayınız. Çünkü zabıtalarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Diğer sizin gibi aynı işi yapan seyyar satıcı arkadaşlarınızla da rekabet halinde olabilirsiniz. Yani köşe kapmaca olarak  tabir edilen uygulama ile karşı karşıya olabilirsiniz. Ancak iyi bir yer edinirseniz piyasada tutunmayı başarırsınız. İster kokoreç satın, isterseniz mısır, midye, köfte ekmek, kebap, dürüm, sandviç… Aklınıza her ne gelirse oldukça karlı bir iş olduğunu hatırlatalım. Çünkü bazı insanlar damak tadını tuttuğu zaman alışkanlık haline gelir ve sizi asla bırakmazlar. Nereye giderseniz gidin mutlaka sizin sattığınız sağlıklı gıdalardan yemek isterler.

seyyar gıda satışı

Seyyar gıda satışı işine girmek isteyenlerin yukarıda söylediğimiz gibi mücadeleci bir ruha sahip olması gerektiğini unutmaması gerekir. İnsanların gıdaya ihtiyacı hiçbir zaman bitmez. Özellikle orta kesim olarak tabir edilen insanlar pahalı restoranlarda besin ihtiyacını gideremez. Doğal olarak uygun fiyata satış yapan kişilerden bu ihtiyacı karşılamak ister. Yani onların para kazanması için orta kesim ve alt kesim olarak tabir edilen insanların sizden alışveriş yapması gerekir.

Uygun fiyata gıda satışı yaparsanız doğal olarak müşterilerimiz müdavim olarak sizin peşinizi bırakmaz. Ve sürekli alışveriş yapar. Üstelik bu işi ek gelir olarak da yapma şansınız mevcuttur.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi zabıtaların size izin vermeyeceği saat dilimlerinde satış yapmanız oldukça güçtür. Yani mesai bitiminden sonra bu işi yaparsanız hem başınız dinç olur, hem de ekiş mahiyetinde seyyar gıda işletmeciliği düşüncesiyle kazanabilirsiniz.

Elbette bu işi yapmadan önce nerede, hangi ürünü, kaça satacağınız,  hangi malzemelerin nereden temin edeceğini de araştırmamızda fayda var. Bazı durumlarda belediyeden gerekli belgeleri aldığınız takdirde yine zabıtadan çekinmeden seyyar gıda satışı yapma hakkı elde edersiniz. Ancak bu yönteme başvuran işletmeci sahibi çok azdır. Yine de siz kendi alternatifinizi kendiniz düşünün. En doğru olanı aslında ilgili belediyeden işletme ruhsatı ve gerekli izinler alınarak yapılandır.

Bir önceki yazımız olan Seyyar Galericilik Yapmak başlıklı makalemizde 2. el araba alım satımı nasıl yapılır ve İkinci el araçlarda alım satım işi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?