UYARIYORUZ!

Arıcılık işi yaparak para kazanmak

Sağlıklı yaşamak açısından en önemli besin kaynağı olan bal son zamanlarda suistimal edilen bir besin grubu olarak dikkat çekmektedir. Bu sebeple arıcılık işi yapmak isteyenlere bilgilendirme yapacağız. Gerçek anlamda bu işe gönül vermiş insanlar sahte ballardan bıkmış. Kaliteli bal üreterek insanlara hizmet verebilirsiniz. Böylece iyi gelir elde edeceğinizi söyleyebiliriz. Bilimsel olarak oldukça fazla hastalara karşı faydası olduğu kanıtlanan bal hiç kimseye boşa emek harcadınız. Sizler de bu işten ekmek yiyebilirsiniz.

Arıcılık işi nasıl yapılır

Bu konu ile ilgili olarak bilgi almak isterseniz sizlere kısa fikirler verelim. Böylece uygun şartlarınız varsa zamanınız varsa arıcılık işinden iyi paralar kazanabilirsiniz. Bazı insanlar bu işi meslek olarak yaparken, bazıları da hobi amaçlı ya da ek gelir olarak düşünmektedir. Sizler de durumunuza göre karar verebilirsiniz. Arıcılık işi nasıl yapılır, bir meslek olarak arıcılık hakkında en gerçekçi bilgi nereden edinmek gerekir?

Arıcılık yapmak istiyorum

Arıcılık yapmak istiyorum diyenler sizlere konu hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Herkesin rahatlıkla yapabileceğini hatırlatalım. Bazıları bu işin zor olduğunu düşünebilir. Eğer arıcılık yaparak para kazanmak istiyorsanız ve hiçbir bilginiz yoksa halk eğitim merkezlerinin verdiği arıcılık kurslarına katılabilirsiniz.

Burada sizlere önemli bilgiler sunulacaktır.  İşin püf noktalarını öğreneceksiniz.  Böylece önyargılarınızdan kurtulacaksınız. Arıcılık yapmış olan veya mevcut bu işi meslek edinmiş olan insanlarla görüşerek bilgi edinebilirsiniz. En önemli aşama uygulama basamağıdır. Uygulama yapmak için bizzat aracılık yapan insanlarla görüşüp onların çalışmalarının izleyin.

Arıcılık yapmak istiyorum

Sizler de konu hakkında bilgi edinin arıcılık yapmak isteyenlerin uygun yerleri olması gerekmektedir. Bunun için doğayla iç içe yaşayan insanlar avantajlar köyde, yaylalarda uygun yerleriniz varsa buralara arı kovanları yerleştirerek kovanları doldurmaya başlayabilirsiniz.

Arıcılığa nasıl başlanır

İşe başlamak için öncelikle karar vermek gerekir. Malzemeleri temin etmelisiniz.   KOSGEB kredisi kullanarak karşılıksız ya da sıfır faizli devlet desteği tavsiye edebiliriz. Hiçbir parası olmayan aracılık işine girmek isteyenler proje hazırladıkları takdirde devlet tarafından her sene belli miktarda karşılıksız KOSGEB kredisi verilmektedir. Eğer bu para yetersiz gelirse yine sıfır faizli 100 bin lira civarında destekleme kredisi de sunulmaktadır. İyi bir proje hazırlar sana size nakit olarak değil arıcılık mesleğinde gerekli olan olan malzemeler ve arı kovanları ve arılar satın alınır teslim edilir. Böylece arıcılık işi yapma girişimini değerlendirmiş olursunuz.

Size önemli bir hatırlatma yapmak gerekirse diken gül yan yana olduğu için bazen insanı diken batabilir. Şunu demek istiyoruz. Arılar bazı durumlarda sizleri sokabilir. Eğer arı sokmasına alışık değilseniz ya da alerjik bir durumunuz varsa bunu önceden bilin ve ona göre önlemlerini alın.

Arı balı satarak önemli gelir temin edeceğinizi hatırlatalım. Arı kovanları 100 lira civarında satılmaktadır.  İsterseniz hazır arı kovanlarının kullanabilirsiniz ya da kendiniz elinizden geliyorsa kovan yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Deniz ürünleri yetiştiriciliği iş fikri başlıklı makalemizde deniz ürünleri yetiştiriciliği işi ve Kültür balıkçılığı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?