UYARIYORUZ!

Böcek yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Biliyoruz adını duyunca bile iğreniyorsunuz fakat her şey değiştiği gibi anlayışlar da değişmektedir. Türkiye’de böcek yetiştirerek zenginliğe ulaşma dönemi yavaş yavaş gelmeye başladı dersek sakın gülmeyin. Çünkü girişimciler kurt, çekirge ya da farklı şekillerdeki böcek yetiştirerek para kazanmaya başladı bile. Biliyoruz Türkiye’de böcekler yemek için sıcak karşılamaz fakat farklı alanlarda farklı amaçlarla böceklerden faydalanan insanlar bulunmaktadır. Özellikle çekirgelerin sporcu beslenmesi için oldukça katkılı bir besin olduğu düşünülmektedir. Kurtlar yine farklı amaçlarla beslenip satılmaktadır.

Sitemiz sizlere farklı iş fikirleri hakkında bilgi vermektedir.  Dünya hızla değişiyor.   Dolayısıyla bu değişimden ülkemizde nasibini alıyor. Durum böyle olunca böcek yetiştiriciliği yaparak para kazanmak isteyenlere bu fırsat kapısı açılmış oluyor.

Çekirge yetiştiriciliği

Para kazanmak için farklı yöntemler denenmektedir.  Bunlardan en çok rağbet göreni de çekirge yetiştiriciliği yaparak para kazanmak olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizin farklı bölgelerinde çekirge yetiştiriciliği yapan insanlar bulunmaktadır. Bu insanlar yüksek protein içerdiği için çekirge beslediklerini bu böceği de ülkemizdeki yabancı sporcular başta olmak üzere herkesin yavaş yavaş tüketmeye başladığını söylüyor.

Böcek yetiştiriciliği

Çekirge, evcil hayvanlar için de iyi bir besin maddesi olduğunu söyleyebiliriz. Evde hayvan besleyen insanlar çekirge satın alıp evcil hayvanlarına organik besin olarak vermeyi tercih ediyor. Bunun yanında balıkçılıkta, avcılıkta da çekirge yem olarak kullanılmaktadır. Dolayısıyla sizler de böcek yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız bu fikri bir düşünmenizi tavsiye ederiz.

Hamam böceği yetiştiriciliği

Sadece çekirge değil hamam böceği de yetiştirebilirsiniz. Evet  hamam böceği yetiştiriciliği vasıtasıyla para kazanma fırsatı bulabilirsiniz.  Türkiye’de farklı iş alanları bulunmaktadır. Ülkemize Uzakdoğu’dan taşınan bu kültür sayesinde hamam böceklerinin canlı yem şekilde tüketildiğini söyleyebiliriz. Kimse bu hayvanın adını bile duymak istemese de Türkiye’de hamam böceği yetiştiriciliği yapan insanlar bu konu hakkında araştırma yapmaya başladı bile.

İpekböceği yetiştiriciliği

İpekböceği yetiştiriciliği yaparak para kazanmak dendiği zaman ise hiç kimse nedense iğrenmez. Oysa bu da bir böcek türüdür. Daha önce bu konu hakkında sizlere bilgi vermiştik. İpek böceği yetiştiriciliği yapmak isteyenler kendilerine farklı şekillerde destek sağlandığını da bilmesi gerekir. Bu konuyla ilgilenirseniz İpekböceği yetiştiriciliği  hakkında yazdığımız makaleyi okuyunuz.

Bir önceki yazımız olan Kitap ayracı, bıcı bıcı! başlıklı makalemizde Evde kitap ayracı yaparak para kazanmak ve Kitap ayracı nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?