UYARIYORUZ!

Çekirdeksiz Limon Yetiştiriciliği İşi

Akdeniz iklim kuşağında yetişen turunçlar arasında yer alan limon hem Türk hem de dünya mutfağı için vazgeçilmez bir lezzettir. İlgi çeken girişimcilik fikirleri arasında bugün sizlere limon yetiştiriciliği  üzerine görüş bildireceğiz.  Özellikle Akdeniz Bölgesi’nde ve Ege Bölgesi’nde yoğun bir şekilde üreticiliği yapılan limon son zamanlarda oldukça fazla para kazandırmaktadır. Bilhassa değeri hızla yükselen limonlar üreticisinin yüzünü güldürmektedir.

Bugün biz size normal limon değil de çekirdeksiz limon üreticiliği yaparak gelir elde etme yöntemleri üzerinde kafayı yoracağız. Çaya çorbaya sıkmadan edemediğiniz limonlar eğer çekirdeksiz olursa daha daha değerlidir. Çünkü salatanın içine sıkarken çorbanın içine sıkarken düşen çekirdekler bizleri oldukça etmektedir.  Bu sebeple son zamanlarda yapılan çalışmalarla limonların çekirdeksiz olarak üretilmesi başarılmıştır.

Sizler de bu sektörde kendinize yer edinin. Ülkemiz farklı tarım ürünlerine ev sahipliği yapan ender ülkelerden birisidir. Anadolu’da bin bir çeşit meyve sebze yetişmektedir. Limon özellikle Akdeniz Bölgesi ve Mersin ilimizde üretilen en önemli damak tatlarımızdan birisidir.

çekirdeksiz limon üretimi

Mersin’in Erdemli ilçesinde hasat mevsiminde vatandaşların yüzü güler. Çünkü hem çiçeklerinin kokusu insanı büyülerken kazancı da üreticilerin yüzünü bir başka güldürmektedir. Sizler de bu yüz güldüren çekirdeksiz limon üreticiliği yapma fikrine sıcak bakabilirsiniz.

Ziraat mühendisleri sürekli yeni araştırmalar yaparak meyvelerin sebzelerin daha kullanışlı hale gelmesi için çalışmalar yürütmektedir. Limon üzerinde de farklı çalışmalar yapılmış ve çekirdeksiz bir şekilde üretimi için yapılan çalışmalar sonuç vermiştir. Doğada değişime uğrayan bu meyve sofralarımızda yerini almaya başladı. Bizler de para kazanma düşüncesinde olan girişimcilere çekirdeksiz limon üretimi yaparak para kazanabileceklerini hatırlatıyoruz. Bu konuda gerekli araştırmaları yapmalarını tavsiye ediyoruz. Uzun süre tazeliğini koruyabilen limonlar herkes tarafından ilgi görmeye başladı.

Dünyanın her yerinde çekirdeksiz limon üreticiliği yapılmaya başlandı. Özellikle Arjantin ve İspanya Türkiye ile bu konuda rekabet eder duruma geldi.  Son birkaç yıldan beri çiftçiler yoğun talep gören çekirdeksiz üretimine yöneldiler.

Türkiye’de yapılan farklı çalışmalar ile çekirdeksiz üretimi giderek artmaya başladı. Ticari olarak oldukça kazançlı bir bitki olarak dikkat çeken çekirdeksiz limon yetiştiriciliği yapma fikri belki sizinde hoşunuza gidebilir.

Bir önceki yazımız olan Seyyar Galericilik Yapmak başlıklı makalemizde 2. el araba alım satımı nasıl yapılır ve İkinci el araçlarda alım satım işi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?