UYARIYORUZ!

En çok ihtiyaç duyulan elemanlar

İş sektörü dönem dönem farklı elemanlara ihtiyaç duyar. Yaşadığımız son dönemde ise en çok aranan elemanlar sıralamasında farklı iş kolları dikkat çekmektedir. Böylece ihtiyaç sahibi olan insanlar iş bulma konusunda büyük avantaj sağlamış olacaklar. Eleman arayan insanlar daha çok hangi iş grubundan işçi artıklarına hep birlikte göz gezdirelim.

Satış temsilcileri

Türkiye’de mağazalarda çalışarak firmayı temsil edecek ürün satışı yapacak. Satış temsilcileri arayan firma sayısı oldukça fazladır. Elbette herkes bu işi yapamaz. Kendini geliştirmiş konuşmasını bilen, prezentabl, giyimine özen gösteren kişiler farklı şekillerde istihdam edilecektir. Eğer kendinize güveniyorsanız rahat bir ortamda insanlar ile ilişki halinde satış temsilciliğinden kazanabilirsiniz.

Ön muhasebe elemanı

Her firma mutlaka bir muhasebe firması ile anlaşır, ancak içeride kendi işlerini basit şekilde yönetilmesi için mutlaka ön muhasebe elemanı çalıştırması gerekir. Bu kişi bazı basit bilgisayar programlarını öğrenmesi gerekir. Firmanın ürünlerinin giriş çıkış, fatura, irsaliye işlemlerini, takip etmesi için ön muhasebe elemanı görevini üstlenir. Bu işi mutlaka üniversitelerin ilgili bölümlerini bitiren kişilerin yapması şart değildir. Kendini geliştirmiş olan gerekli kurslara katılarak veya bizzat herhangi bir mali müşavirin yanında çalışarak öğrenebilirsiniz.  Böylece ayda 2000 ile 4 bin lira arasında ön muhasebe elemanı olarak çalışma durumu yakalayabilirsiniz.

En çok ihtiyaç duyulan elemanlar

Depo elemanı

Her firmanın ürünlerini stok yaptığı bir alan bulunmaktadır. Buraya depo adı verilir. Burada elemanların ürünleri yüklemesi,  indirmesi, taşıması gerekli yerlere ulaştırması için depo elemanı ya da depo çalışanı adı verilen kişiye ihtiyaç duyulur.

Bu kişi Türkiye’de en çok aranan elemanlar grubunda önemli bir yer teşkil etmektedir. Büyük çaplı holdingler, şirketler oldukça fazla depo çalışanı ya da depo elemanı görevini üstlenecek kişiler aramaktadır. Üstelik bu işi yapmak için herhangi bir eğitim şartı aranmamaktadır. İlkokul, ortaokul ya da vasıfsız kişiler tercih edilmektedir ancak bu kişilerin güçlü, kaslı, çalışkan kişiler olması gerekir.

Özel güvenlik görevlisi

Dikkatinizi çekiyordur,  artık polisler fazla ortalıkta görünmüyor. Bunun yerine önemli yerlerde özel güvenlik görevlisi adı verilen elemanlar bu görevi üstlenmektedir. Son yıllarda bu personelleri yetiştirmek için farklı firmalar ortaya çıkmıştır. Özel güvenlik görevlisi yetiştiren firmalar ihtiyaç sahibi firmalarla anlaşarak onların güvenlik sorunlarını gidermek için çalışmaktadır.  Bu amaçla Fiziği düzgün uygun fiziksel özelliklere sahip olan boylu poslu, yapılı, bay bayan, 20 yaşından büyük herkesi güvenlik görevlisi elemanı olarak hazırlamaktadır.

Sizler de diksiyonu düzgün, prezentabl, fiziksel görünümü sorunsuz kişiler arasında iseniz, vücut kitle endeksinizi uygunsa ve herhangi bir kolaylık bulamıyorsanız özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaya düşünebilirsiniz.

Kalite kontrol elemanı

Üretim yapan firmalar ürünlerini kontrolünün sağlayacak dikkatli kişileri bünyesine almak için bol bol ilan vermektedir. Son yıllarda eleman alımı yapmak için ilan veren firmaların kalite kontrol personeli adı altında oldukça bol ilan verdikleri dikkat çekmektedir.

Sizler de dikkatli, titiz kişiler iseniz Türkiye’de en çok aranan elemanlar listesinde yer alan kalite kontrol elemanı açığını gidermek için gerekli girişimlerde bulunabilirsiniz.

Eleman ihtiyacı son yıllarda giderek artmaya başlamıştır. Vasıflı vasıfsız her türlü personel aranmaktadır ancak kendini herhangi bir alandaki geliştirilmiş olan meslek sahibi kişiler büyük avantaj sahibidir.  Şu anda Türkiye’de en çok tercih edilen elemanlar sadece bunlar değildir. Ancak biz sizlere günümüz koşullarında en çok aranan elemanlardan birkaçının sıraladık. Bunlar da depo elemanı, ön muhasebe elemanı, satış temsilcisi, özel güvenlik görevlisi ve kalite kontrol personeli olarak öne çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Cazibesini Kaybetmeyen Meslekler başlıklı makalemizde geleceğin popüler meslekleri, Popülaritesini yitirmeyen meslekler ve popüler meslekler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?