UYARIYORUZ!

Evde Turşu İşinden Para Kazanmak

Türklerin en çok sevdiği iştah açıcı yiyeceklerden birisi turşudur. Sizler de evde turşu işi yapmak ister misiniz? Mutlaka yemek istersiniz ama yapmayı bilmeyebilirsiniz. Dert etmeyin püf noktası limon ya da sirkedir. Hayat koşuları insanları mecburen ilave gelire yönlendiriyor. Her şeye para yetirmek kolay değil. Giderlerin sürekli arttığı bir süreç içine girdik. Bu süreci atlatmak amacıyla turşu da yapılır, yemek de.

Turşuculuk yaparak gelir elde etmek

Hobi amaçlı olarak da düşünebileceğiniz gibi ticari anlamda da bu işe atılabilirsiniz. İster küçük bir turşu dükkanı açabilirsiniz, isterseniz evden bu işleri pazarlayarak gelir elde edebilirsiniz. Fazla maliyet gerektirmeyen, hem kadınların hem de erkeklerin rahatlıkla yapabileceği turşu işi ya da turşuculuk, geçmiş dönemlerde önemli bir meslek idi. Ancak son zamanlarda nedense ne turşu satanlar kaldı ne de evde turşu işi yapan insanlar kaldı.

Gelin bizim damak tadımıza uygun olan, çok sevdiğimiz turşular yaparak turşuculuk yaparak yüzünüzü ekşitmeden yaşayın. Aslında uygun yerde güzel bir dükkan açarsanız daha çok gelir elde edeceğinizi ısrarla söylüyoruz. Çünkü işi bilen, işin ehli insanların yaptığı turşular sürekli olarak tercih edilecek ilgi odağı olacaktır.

Turşuculuk işi nasıl yapılır

Öncelikle evden ya da açacağınız bir dükkandan turşuculuk işi yapmaya karar verin. Diyelim ki öncelikli olarak evden yapmak istiyorsunuz. Yaz mevsiminde yani serada yetişmeyen turşu malzemelerini temin etmeye başlayın. Farklı boylarda ambalajlama gerekir. 1 kilo, 2 kilo, 5 kilo, 10 kilo… ambalajlarda hazırlayıp satabilirsiniz. Çünkü insanlar turşu tüketimine fazla ağırlık veriyor. O kadar önemli bir iştah açıcı özelliği bulunan turşuya hiç kimse hayır diyemez. Az acılı, acısız, çok acılı farklı lezzetlerde turşular hazırlamanız gerekiyor.

Evde turşu işi

Turşu nasıl yapılır

Bunu da siz kendinize saklayın, ancak farklı şekillerde yapılan turşular bulunmaktadır. Önemli olan püf noktasının yakalamak. Kendinize özgü bir turşu kültürü oluşturun. Bu işe gönül vermiş insanlar turşunun nasıl yapıldığını nasıl yapılacağını bilmesi gerekir. Herkes hakiki turşuyu yapamaz. Aslında çok kolaydır, lakin farklı niteliklerde yapıldığı için, ya da farklı uygulamalar bulunduğu için lezzet değişir. Örneğin, kimisi sirke ile turşu yapar, kimisi limon ile. Bazıları turşunun içine biraz toz şekeri atar. Bazıları nohut ilave eder. Bu sebeple turşu yapma karakteristik özelliği size ait olsun. Bu işin sırrını da kimseye vermeyin. Çünkü bu lezzetlerin sırrı verilmez.

 Turşuları nasıl satacaksınız

Evde turşu işi yapmak istiyorsanız öncelikle tanıdıklarınızı bildiklerinizi bu işten bahsedin. Asla hayır diyemezler. Bütün ürünlerimizi rahatlıkla tüketirler. Diyelim ki tüketemediniz, ürünleriniz kaldı. O zaman yakınlarda bulunan bakkallara veya şarküterilere gidip ev yapımı turşularımız olduğunu söyleyebilirsiniz. Onlar da rahatlıkla alır ve satıverir. Elbette birazcık komisyon vermeniz gerekir.

Evde turşu işi yaparak kazanmaya başladığınız zaman bu işi büyütmeye karar vereceğinizi düşünüyoruz. Çünkü bilinirlik açısından bir dükkan, bir markaya sahip olmak gerekir. Hatta ve hatta turşu suyu satmanız bile önerilir. Herkes gerçekten mükemmel hazırlanmış turşu suyuna “hayır” diyemez. Farklı renklerde yaptığımız turşu sularına bayılacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Para kazandıran hobi fikirleri başlıklı makalemizde Hobi bahçeciliği yapmak, Oyun oynayarak para kazanmak ve Para kazandıran hobiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?