UYARIYORUZ!

İpekböceği Yetiştirerek Nasıl Para Kazanılır?

İpek çok değerli bir tekstil malzemesidir. İpekli ürünler oldukça pahalıdır. İsterseniz ipekböcekçiliği işinden nasıl para kazanılır sizlere ayrıntılı bir şekilde aktaralım. İpek böceği yetiştiriciliği denilince ilk akla gelen ilk yer Bursa’dır. Bursa’da bu işi Kozabirlik yapmaktadır. Kozabirlik ipek böceği işinden para kazanmak isteyen insanlara imtiyazlar sunmaktadır.

Destekleme primi ile İpekböceği yetiştiriciliği

Emeklilerin boş zamanlarında hobi amaçlı olarak bu işi yapabileceğini hatırlatalım. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı proje hazırlayıp para kazanmak isteyenlere destekleme primi ile çalışma yapmaktadır. Sizler de boş zamanlarında İpekböceği yetiştiriciliği yaparak Bakanlığı’nın destekleme primlerinden faydalanabilirsiniz.

Elbette destekleme primi almak için bir proje eğitim almanız şart. Boş zamanlarınızda Kozabirlik tarafından hazırlanan eğitim seminerlerine katılırsanız sizler de Bakanlığın desteklenen primini hak edersiniz. Karşılıksız olarak alınan bu prim sayesinde hem boş zamanlarını değerlendirirsiniz hem de tekstil sektörüne hizmet etmiş olursunuz.

İpek böceği yetiştiriciliğinden para kazanmak isteyen müteşebbisler Bursa merkezli Kozabirlik ile iletişim kurup nasıl eğitim alınması gerektiğini, hangi projelerin hazırlanması, destekleme priminden nasıl faydalanması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirler. Bizim burada sizlere yapmak istediğimiz kafanızda bir fikir oluşturmak. Bu oluşan fikri de hayata geçirmek için araştırma yapmanıza vesile olmaktır.

İpek böceği yetiştiriciliğinden para kazanmak

Türkiye’nin hemen hemen bütün bölgelerinde bu iş yapılabilir. İpek böceği sıcak iklimleri çok sever. Başta Akdeniz, Ege, Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere uygun şartlar hazırlanması halinde İpekböceği yetiştiriciliği yaparak altın dönemde yaşama düzeyine çıkmış olursunuz.

Kozabirlik’ten fırsat

Bu işi yapmak isteyenler oldukça iyi para kazanıyor. Kozabirlik’in sizlere vereceği ipekböcekleri uygun ortamlarda bakıldığı zaman iyi para kazanma fırsatı sunmaktadır. Yaklaşık 40-50 gün süre içerisinde ortalama 200 kilogram koza elde ediliyor. Kilosu 40-50 lira civarında olan kozalar sizlere ayda 5-6 bin lira civarında ciro yaptırıyor.

İpekböceğini nereden temin ederim

Türkiye’de damızlık ipek böceği yumurtası dağıtımını Kozabirlik sağlamaktadır. Bedelsiz bir şekilde istekli olan vatandaşlara ipek böceği yumurtası dağıtan kurum bugüne kadar istekli olan herkese ipek böceği yumurtası temin ettiklerini dile getiriyor. Siz de evde ipek böceği yumurtasından ipek böceği üretebilirsiniz. Üstelik bunu yaparken 4 bin lira civarında devletten destekleme primi alma hakkınız da bulunmaktadır.

Kozabirlik ile iletişime geçme

Kozabirlik ile iletişime geçtiğiniz takdirde sizlere ipek böceği yumurtası gönderilir. Daha sonra hangi aşamaların yapılması gerektiği izah edilir. Böylece ipek böceği yetiştirerek nasıl para kazanılır öğrenmiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Evde Kutu-Poşet Katlama İşi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?