UYARIYORUZ!

Kantin işletmeciliği prosedürü

Yılın 9 ayı aktif bir şekilde para saymak istiyorsanız iyi bir okulun kantinini işletebilirsiniz. Bugün konumuz okul kantini işletmeciliği üzerine olacaktır.  Sizlere konu hakkında ayrıntılı bilgiler vererek sizin de kazanmanıza yardımcı olmak istiyoruz. Paraya ulaşmanın oldukça fazla yöntemleri mevcuttur. Nakit  akışının hızlı bir şekilde yaşandığı okul kantinleri sizlere önemli miktarda finansial potansiyel kazandırabilir.

Bildiğiniz gibi Türkiye’de 20 milyona yakın öğrenci bulunmaktadır.  Bu çok ciddi bir sayıdır. Dünyadaki birçok ülkenin nüfusunun oldukça üzerindedir rakamdır. O zaman okul kantini açarak para kazanma fikrini iyice enine boyuna araştırmamızda fayda var. Ciddi rakamların döndüğü bu sektörde nasıl çok kazanılır, hangi yöntemler bilinmesi gerekir?

Okul kantini işletmeciliği işi yapmak isteyenler Milli Eğitim Bakanlığı okullarında açılan kantin işletme ihalesine girmek zorundadır. Bu ihaleler okul müdürlüğü tarafından duyurulur ve gerekli şartları yerine getiren girişimciler ihaleye katılır. Tahmini bedel üzerinden teklif verenler içinde en yüksek teklifi yapan kişi ihaleyi kazanır. Böylece ihaleyi kazandığı okulda bir yıl boyunca ya da anlaşma süresi boyunca okul kantini işletmeciliği işi yapma hakkı elde eder. Ancak okul aile birliği tarafından alınan kararlar ya da Milli Eğitim Bakanlığı’nın kantin yönetmeliği esasları doğrultusunda satış yapılması gerektiği de mutlaka bilinmesi gerekir. Örneğin çocuklar için sağlıksız yiyecek içecekler kesinlikle satılamaz.

Okul kantini işletmeciliği işi

Okul kantininde satabileceğiniz yiyecek içecekler bellidir. Sandviç, tost, ayran, meyve suyu ve anlaşma şartları dahilinde ise yemek satışı da yapabilirsiniz. Son yıllarda genç girişimcilerin okul kantin işletmeciliği için oldukça istekli oldukları gözlenmektedir. Okulda teneffüs zili çaldığı zaman sizin kasanıza paralar girmeye başlayacak. Sıraya giren yüzlerce, binlerce öğrenci ellerindeki nakit paraları sizin kasanıza aktaracak.

Kantin işletmeciliği yaparak para kazanmak isteyenler sadece Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul kantinlerini değil, özel okulların kantini de işletebilirler. Üstelik son yıllarda devlet teşviği ile özel okulların sayısı giderek artmaya başlamıştır. Bazı kurumlar kendi kantinini işletmek istemektedir ancak bu işle uğraşmak istemeyen özel kurum yöneticileri genç girişimcilere fırsat vererek kendi okullarına ait kantini ihale yöntemi ile ya da pazarlık yaparak anlaşarak kantin işletmek isteyenlere vermektedir.

Kantin işletmeciliği yapmak için gerekli belgeler

Kantin işletmeciliği yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bazı zorluklar da sizleri beklemektedir. Eğer çocukların sağlığını bozacak olan yiyecek içecek satışı ortaya çıkarsa sizin başınız ağrıyabilir. Bu sebeple taze gıdalar satılması temel prensiptir. Çünkü zehirlenecek veya sağlığı bozulacak olan öğrencilerin sorumlulukları size ait olacaktır.

Kantin işletmeciliği yapmak için gerekli belgeler şunlardır;

  • iş yeri açma belgesi
  • kantin iş yeri açma belgesi
  • kantin işletmeciliği ustalık belgesi
  • kantin işletmeciliği kalfalık belgesi

Sadece bu belgelerin bir tanesi yine kantin işletmeciliği yaparak para kazanmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan kantin ihalelerine girme hakkı elde edilir. Ancak her şeyi ihalede vereceğiniz mantıklı fiyatlar belirleyeceğini unutmayınız.

Bir önceki yazımız olan Seyyar Galericilik Yapmak başlıklı makalemizde 2. el araba alım satımı nasıl yapılır ve İkinci el araçlarda alım satım işi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?