UYARIYORUZ!

Kendi İşimin Patronu Olmak İstiyorum

Yıllarca başkalarına çalışıp sabit ücretle maaş alan insanlar uygun zaman zeminde param olduğu zaman kendi işimin patronu olmak istiyorum, diye içinden geçirir. Bu da en tabii hakkıdır. Çünkü çalıştığı patronu daha belki günün birinde bir başkasına çalışan bir işçiydi. Her şeyi düşünmek, hayal kurmak,  hesap yapmak, plan yapmak ile mümkün olur. Bu düşüncede olup araştırma yapan insanlara bizler de dilimiz döndüğünce Katkı sağlamak istiyoruz.

Kendi işini kurmak isteyenler ne yapmalıdır, onlara önemli ipuçları vereceğiz.  Öncelikle iyi bir bütçe planlaması yapılması gerekir. Çünkü bildiğiniz gibi parasız hiçbir şey olmaz. Risk faktörünü de unutmamak gerektiğini peşinen hatırlatalım. Çünkü ticaret yapacaksanız mutlaka risk olacaktır, ancak cesur olmak gerektiğini sizler de bilirsiniz. Karar alırken korkmadan çekinmeden girişmelisiniz. Ancak ve ancak mutlaka ve mutlaka önceden plan yapmalısınız ve bu plan esasına göre hareket etmelisiniz.

İnsanın kendi işinin sahibi olmak için fedakarlık yapmak zorundadır. Öncesinde iyi bir araştırma yapmak gerektiğini tahmin edersiniz. Araştırma hem sektör bazında hem de açacağınız dükkan işletme anlamında oldukça detaylı olmalıdır.  Çünkü kendi dükkanının patronu olmak için sektörü iyi tanımalısınız rakiplerinizi bilmelisiniz. Müşterilerin beklentilerini önceden hesap etmelisiniz. Açacağınız dükkanın kapasitesini bütçeniz oranında hesaplamalısınız. Küçük bir dükkana el veriyorsa ona göre hesap kitap yapmalısınız.

Günümüzde işletme açmak için hazır sermaye bulunduran insan çok azdır. Doğal olarak mecburen kredi çekmek zorundasınız. Kredi çekmek için de sizlere uygun kredi veren finans kurumları ile iletişime geçmeniz gerekir. Çünkü daha en başından krediyi pahalı çekip zarar etmeyin.

Bir iş planı yaparak bu plan çerçevesinde hareket etmek gerektiğini asla aklınızdan geçirmeyin. Bu plan içerisinde her şey olmalıdır. İşletmenizin aylık masrafı ne kadar,  dükkanımızda çalışacak personelin sayısı, giderleri gibi iyi bir plan yaparsanız ileriki süreçte zorluk çekmezsiniz.

Kendi dükkanımın patronu olmak istiyorum

Kendi dükkanımın patronu olmak istiyorum demek hesapsızca düşünmeden atılmak anlamına gelmez. Öyle yaparsanız fazla uzun sürmez. Kısa süre içerisinde iflas edersiniz.  Eğer çok yönlü düşünürseniz önceden her türlü olumsuzlukları hesap ederseniz ve buna göre bütçe oluşturursunuz, sekteye uğrarsınız.

Kendi işini kurmak isteyenler için en önemli ipuçlarından birisi de aile kavramıdır.  Bir işletme açmaya karar verirken kendi başımıza değil de aile bireyleri tanıdıklarınız,  büyükleriniz ileti yapmanızda fayda var. Çünkü insanlar hem maddi olarak hem de manevi olarak size olumlu ya da olumsuz görüş bildirebilir. Sizin düşünemediğiniz bazı konularda ailenizin farklı fikirleri olabilir. Onlara da saygı duymak gerekir.

Bütün yukarıda saydığımız şartları yerine getiriyor biliyorsanız hedeflerinizi belirledikten sonra piyasa araştırmasının yapıp kendinize uygun bir yerde dükkan bulmaya başlayabilirsiniz. Dükkan ararken de insanların yoğun olarak geçiş yaptığı güzergahları tercih etmelisiniz.  Böylece kendi işinin kurmak isteyenler en başından kazançlı çıkacaklarını bilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Cazibesini Kaybetmeyen Meslekler başlıklı makalemizde geleceğin popüler meslekleri, Popülaritesini yitirmeyen meslekler ve popüler meslekler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?