UYARIYORUZ!

Kümes hayvanı yetiştiriciliği yapmak

Doktorların insanlara sürekli beyaz et tüketmeleri yönündeki telkinleri sebebiyle kanatlı hayvan üretimi son yıllarda artış gösterdi. Bu gelişmelerden istifade isteyenler kendilerine göre plan, hesap yapıyor. Sizler de kümes hayvancılığı yapmak istiyorsanız sizlere önemli bilgi paylaşımı yapmak istiyoruz. Sizlerin de bildiği gibi para kazanma yöntemleri günümüzde oldukça değişkenlik göstermeye başladı. Geçmiş dönemlerde hayvancılık yapmak için geleneksel yöntemler kullanılıyordu. Oysa günümüzde modern tesislerde devlet teşviği alarak kolayca girişimci olabilmektedirler.

yumurta üreticiliği yaparak para kazanmak

Özellikle son yıllarda şehirlerde hızlı bir nüfus artışı sebebiyle tüketim toplumu olduk. Yani köylerde üretim sona erdi diyebiliriz. Artık üretim köylerde değil şehirlerde organize bir şekilde yapılmak zorundadır. Kanatlı hayvan üreticiliği de bu üretime dahildir. Son yıllarda herkesin dikkatini çeken oldukça fazla tavuk üretim markaları bulunmaktadır. Markalar başlangıçta küçük bir dükkanda başladılar sonrasında hedeflerini büyüttüler. Büyük tesisler açtılar ve Türkiye markası oldular.

Sizler de kümes hayvancılığı yetiştiriciliği zor olduğunu düşünmeyin. Genç girişimciler iş fikirlerini değerlendiriyor, uygun olanları hayata geçiriyor. Böylece yüklü miktarlar kazanmaya başlıyorlar.

Elbette ticarette risk faktörü de vardır. Her türlü riski minimize ederek yoluna devam edenler kazançlı çıkıyor. Hindi ya da tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyenler konuyu enine boyuna araştırmalı, artılarını eksiklerini öğrenmelidir. Elbette ilk akla gelen tavuk yetiştiriciliği yaparak para kazanmak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kanatlı hayvan yetiştiriciliği ya da tam anlamıyla tavuk veya hindi üreticiliğinden kazanmak isteyenler hangi aşamaları hangi teknikleri kullanmalıdır, kimler bu işten para kazanabilir?

Büyük bir hindi veya tavuk çiftliği kurmak zor mudur? Bu soruların cevaplarını yapacağınız araştırmalar sonucunda bulabilirsiniz. Bunun için sizlere kısa ipuçları verebiliriz. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği ülkemizde et ihtiyacını karşılamak amacıyla üretildiği gibi yumurta tavukçuluğu da yapılmaktadır.

Siz et amaçlı piliç yetiştiriciliği mi yapacaksınız, yoksa yumurta öğretme amaçlı tavukçuluk mu yapacaksınız? Buna karar verdikten sonra işinize plan yapmanız gerekir. Yumurta üretimi için Tavukçuluk yapılabildiği gibi sadece et satmak için piliç üretimi amaçlı bu iş yapılmaktadır.

İsterseniz her ikisi aynı anda yapılabilmektedir. Kanatlı hayvan yetiştiriciliği ya da kümes hayvanları yetiştiriciliği yaparak para kazanmak isteyenlere kısa ipuçları vermeye çalıştık. Ayrıntıları enine boyuna araştırdıktan sonra öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Seyyar Galericilik Yapmak başlıklı makalemizde 2. el araba alım satımı nasıl yapılır ve İkinci el araçlarda alım satım işi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?