UYARIYORUZ!

Kurt Üzümü (Goji Berry) Üreterek Para Kazanma

Şifalı bir bitki olduğu herkes tarafından kabul edilen Türkiye’de kurt üzümü olarak bilinen, dünyada ise goji berry üretme düşüncesinde olan insanlar tarafından enine boyuna irdelenen mucizevi bitkiden bahsedeceğiz.

Goji berry üretimi nasıl yapılır?

Geçmişi oldukça eski olan Tibet bölgesinde çalı adını verdiğimiz küçük ağaçlarda yetişen şifa deposu, enerji kaynağı olarak bilinen goji berry üretimi nasıl yapılır, ne kadar para kazanılır, nereye pazarlanır, sizlere kısa bilgilendirme yapacağız.

Farklı isimlerde anılan kiraza benzeyen, aynı zamanda yaban mersini görünümünde olan, tatlı, sulu bir mutluluk meyvesinden bahsedeceğiz. Herkesi mutlu eden bitki sizi mutlu edebilir. Hem para kazanırsınız hem de şifa deposu, bütün dertlerin devası olarak kabul edilen bitkiden yiyerek kendiniz de nasiplenirsiniz.

Goji Berrynin faydaları

O kadar çok incelendi, konuşuldu, faydaları sıralandı, anlatıldı ki bilmeyen kalmadı. Ancak size yine de kurt üzümü goji berrynin faydalarından önemlilerini söyleyelim.

 • Ömrü uzatır.
 • Güç verir.
 • Cinsel iktidarsızlığı sona erdirir.
 • Büyüme hormonlarını harekete geçirir.
 • Kan basıncının düzenler.
 • Kalp yetmezliğine destek olur.
 • Sakinleştirici bir özelliği vardır.
 • Kas büyümesine, hafızayı güçlendirmesine yardımcı olur.
 • Karaciğer yağlanmasını engeller.
 • D vitamini içerdiği için yiyecekleri enerjiye dönüştürür.
 • İçinde 20’ye yakın aminoasit barındırdığı için ihtiyacınız olan bütün mineral ihtiyacınızı giderir.
 • Beyin ve sinir sisteminin düzgün işlemesini katkı sağlar.
 • Göz sağlığı için oldukça faydalıdır.
 • En önemli özelliklerinden birisi, kobay hayvanlarında yapılan deneyler neticesinde tümörlere karşı etkili olduğu gözlenmiş. Bu sebeple de kansere karşı bitkisel bir tedavi aracı olarak görülmektedir.

Goji berry kurt üzümü faydaları bunlarla sınırlı değildir. Ancak sizler için en önemli olanlarını sıralamaya çalıştık. İşte böylesine mucize bir bitkinin sizlere de önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Goji Berry-Kurt Üzümü üretimi nasıl yapılır

Bol güneşi seven, kumlu orta kuvvette ya da killi topraklarda yetişebilen goji berry üretmek isteyenlere büyük paralar kazandırmaktadır. Her iklimde rahatlıkla yetişebilen kurt üzümü daha ziyade nemli ıslak ortamlarda daha hızlı gelişir. Ancak bitki toplama aşamasında güneş ışığından faydalanması gerekir.

goji berry yetiştiriciliği

Eksi 27 dereceye kadar dayanabilen goji berry, +40 derece civarında da sıcaklığa dayanabilir. Küçük tohumların olan bitki üç metre kadar yükselebilir. Dayanıklı bir yapısı olan goji berry geniş bir kök yapısı sayesinde rahatlıkla beslenebilir.

2 yıl içinde meyve vermeye başlayan goji berry bazı durumlarda 6 aylıkken de meyve vermeye başlayabilir. İsteyen kapalı alanlarda da goji berry üretimi yapabilir, ancak tozlaştırma aşamasının hızlanması için bu aşamada desteğiniz olması gerekebilir. Yani çiçeklere tek tek dokunarak bir çiçekten bir başkasına polenlerin geçmesine destek olmanız gerekebilir.

Goji berry yetiştiriciliği

Goji berry üreterek para kazanma fikrine sıcak bakanlar konu hakkında ayrıntılı bilgiyi internette araştırarak öğrenebilir. Sadece fikir vermek amacıyla sizlere iş fikirleri sunuyoruz. Türkiye’de goji berry üretimi için fidan satışı ya da meyve satışı yapan firmalar bulunmaktadır. İlgili kişi ya da firmalarla iletişime geçtiğiniz geçerseniz konu hakkında ayrıntılı bilgi edinirsiniz.

Sizler de Türkiye genelinde yoğun talep gören Türkiye’de kurt üzümü  adı verilen goji berry üretimi yaparak karlı bir iş yapmak istiyorsanız bütün sektörlerde olduğu gibi goji berry yetiştiriciliğinin enine boyuna araştırmanız gerektiğini hatırlatırız!

Bir önceki yazımız olan Evde Turşu İşinden Para Kazanmak başlıklı makalemizde evde turşu işi yapmak ve Turşuculuk işi nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?