UYARIYORUZ!

Sanatçı ruhlu insanlar duvar süsleme size göre!

Ülkemizde ekonomik kaygılarla dikilen binalarda estetik adına hiçbir şey göremezsiniz. Çünkü sadece tüketicilerin parasını alma hesabı üzerine oluşturulan projeler maalesef görsel açıdan da bıkkınlık yaratmaya başladı. Birazcık duvar süsleme sanatına yönelmiş olunsaydı para değil de estetik kaygılar ön plana çıksaydı hem şehirde estetik doku hem de insanlar sanat adına bir şeyler görebilirdi.

Avrupa’daki binalarla ülkemizdeki yapıları karşılaştırdığımız zaman sanatsal açıdan bariz farklılıklar ortaya çıkacaktır. Ülkemizdeki hemen hemen bütün resmi ya da özel müteahhitler tarafından yapılan binalar dikdörtgen prizma şeklinde dizayn edilmektedir. Yani görsellik açısından hiçbir değerleri yoktur.  Halbuki duvar süsleme sanatına ağırlık verilse insanların göz zevkine hitap eden yapılar oluşturulursa hem şehirsel bir zenginlik hem de müteahhitler çalışmalarında artı bir değer ortaya çıkacaktır.

Süsleme sanatı

İnsanoğlu sürekli yanlış yaparak doğruyu bulma yönünde hareket ettiği için çok yakın gelecekte bu kaygıların giderilmesi amacıyla farklı süslemeler yapan elemanlara ihtiyaç duyacaklardır.  Sanatsal yönü öne çıkmış, süslemeyi seven gerek fırça ile gerek farklı teknikler kullanarak görsel bir değer katan sanatçı ruhlu insanlara önemli bir girdi sağlanacaktır. Okullarda, alt geçitlerde sık sık görmeye başladığımız fırçalarla yapılan süslemeler, mozaikler ile oluşturulan düzenlemeler insanların ilgisini çekiyor. Buna paralel olarak da mecburen satış değerini artırmak,  yapılan binalara değer katmak isteyen girişimciler duvar süsleme sanatı ile ilgilenen ustalarla birlikte çalışmak isteyecektir.

Bu sanat bizim çok eski bir değerimizdir. Taşlara oyma,  ağaçlara nakış yapma, camileri ve minareleri süsleme geçmiş dönemden günümüze kadar devam eden bir süsleme sanatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde sadece satış yapmayı hedefleyen,  ekonomik kaygıları ön plana çıkaran müteahhitler sebebiyle epey bir ara verilen duvar süsleme sanatı yeniden canlanacak gibi görünüyor. Dolayısıyla okullar, camiler, özel binalar farklı tasarımlarla süslenerek insanlara görsel açıdan zevk verme eğilimine girmiştir.

Gerek belediyeler, gerek resmi yöneticiler tekdüze şehirleşme anlayışından vazgeçirme noktasında karar almaya başladılar. Böylece okul müdürleri, muhtarlar, belediye başkanları sürekli duvar süsleme işi yapacak elemanlar arayışına girmiştir. Yeni sektörde yerini almak isteyen süsleme sanatına ilgi duyan herkesin kolları sıvamak zamanı gelmiştir. Geç kalınan bu değer nihayet layık olduğu yere getirilecek. Türkiye’de de binalar, yollar, köprüler, alt geçitler, üst geçitler kullanılmayan yerler duvar süsleme sanatı ile canlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Cazibesini Kaybetmeyen Meslekler başlıklı makalemizde geleceğin popüler meslekleri, Popülaritesini yitirmeyen meslekler ve popüler meslekler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?