UYARIYORUZ!

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği

En sağlıklı yiyeceklerden birisi olan trüf mantarı yetiştiriliği fikrine ne dersiniz? Kralların en sevdiği yiyecekler arasında yer aldığı söylenen mantarı yetiştirerek para kazanmak için araştırmaya koyulun. Dünyada çok az bulunan mantarlardan biridir. Sizin de para kazanma planlarımız varsa bu değerli besini yetiştirerek başarabilirsiniz. Üstelik yetiştirmek sandığınız kadar da zor değil. Diğer mantarları nasıl yetiştiriyorlarsa aynı yöntemin bu yiyecek için de uygulamanız yeterlidir. Uygun bir ortamda bahçede veya mantarın yetişebileceği uygun ortamlarda yetiştirme imkanı bulunmaktadır.

Ülkemiz biyolojik zenginlik açısından oldukça uygundur. Trüf mantarı siyah elmas olarak da bilinmektedir. Kilogramı 400 Euro’ya kadar çıkabilmektedir. Bu önemli besin kaynağının yetiştirdiğiniz takdirde alıcısı da oldukça fazladır. Düzenli bir şekilde trüf yetiştirirseniz ihraç etme imkanımız bulunmaktadır. Türkiye’de çok fazla bilinmediği için doğal olarak fazla gelmez. Ancak yurt dışında değerini bilen insanlar sizin ürettiğiniz mantarları satın almak isteyecektir.

Ülkemizin farklı bölgelerinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Orman Eylem Planı kapsamında farklı illerde mantar yetiştirmek için çalışılmaktadır.  Bu kapsamda bakanlık trüf mantarı yetiştirmek amacıyla yaklaşık 3000 kişiye eğitim vermektedir.

Trüf mantarı yetiştirerek para kazanmak

Trüf mantarı yetiştirmek isteyenlerin ayrıntıları bakanlık kanalıyla öğrenmesini tavsiye ederiz. Türkiye’de farklı türleri tespit edilen trüf mantarları bulunmaktadır. Muğla ve Antakya illerimizde üretilen ve tüketilen önemli besin ögesi diğer illerimizde de yetiştirilebilecek kanısı uyandırdı.

Trüf mantarı çeşitleri fiyatlarına göre değişkenlik göstermektedir. Kışlık siyah Trüf mantarı yaklaşık 1000 euro civarında satılırken, yazlık olan siyah trüf mantarlarının kilosu ise 200 lira civarındadır. Henüz üretimi yapılmayan beyaz Trüf mantarı 3000 euro civarında satılmaktadır. Dünya genelinde üretimi giderek düşüş göstermektedir. Bu önemli besin ögesine talep hızlı bir şekilde artarken buna zıt bir grafik çizen üretim ise oldukça yetersizdir. Bu durumu lehinize dönüştürmek isterseniz sizlere de Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilebilecek trüf mantarı yetiştiriciliği yaparak para kazanma fırsatını değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz.

Çok az bulunması sebebiyle değeri yüksek olan bu besin olmasından dolayı sofralarda farklı bir değer kazandırmaktadır. Dünyada Akdeniz iklim kuşağı olarak kabul edilen İtalya,  Fransa, İspanya ve Türkiye’nin de içinde yer aldığı iklim kuşağında geçtiği bilinmektedir.

Türkiye’de çok bilinmese de Avrupa mutfaklarında oldukça önemli bir yer edinen trüf mantarı mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Türkiye’de farklı kurum ve kuruluşlar bu önemli boşluğu doldurmak için harekete geçmiştir. İster bireysel olarak isterseniz kurumsal olarak trüf mantarı yetiştiriciliği yaparak önemli oranda gelir edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Seyyar Galericilik Yapmak başlıklı makalemizde 2. el araba alım satımı nasıl yapılır ve İkinci el araçlarda alım satım işi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?